אוניית המלחמה של המעפילים
הוצאה: אריה ניר
מספר קטלוגי: 550-152
נושאים: הסטוריה, כללי
תאריך יציאה: 3/2009
מספר עמודים: 191
תיאור:
הספר אוניית המלחמה של המעפילים חושף לראשונה את הארגון הלקוי שבו התנהלו מבצעי ההעפלה שהיה אחד הגורמים העיקריים לסבלם של המעפילים, והדוגמאות רבות: מנת המים על ספינת המעפילים "חנה סנש" הייתה פחות מחצי כוס מים ליום לאדם, במשך עשרת ימי ההפלגה, ורבים התעלפו מחמת הצימאון; הספינה "אנצו סרני" גיששה את דרכה בים ללא עזרי ניווט ונכנסה לשדה מוקשים; הצפיפות והמחנק בספינה "ביריה" היו נוראיים. המעפילים נדחקו ועלו על הסיפון, הספינה איבדה את יציבותה ועמדה להתהפך.
בשלהי יוני 1946 ניסתה אוניית מלחמה קטנה לפרוץ את המצור הימי ההדוק שהטילו הבריטים על חופי ארץ ישראל. על סיפונה הצטופפו 1,250 ניצולי שואה נואשים, פליטי מחנות ההשמדה הנאציים. הייתה זו קוֹרְבֶטָה, אוניית מלחמה קנדית שהוסבה לאוניית מעפילים ונקראה על שם הלורד הבריטי הקולונל יאשיה ווג'ווד שנאבק למען מימוש מחויבות ארצו ליהודים, ועודד את היישוב היהודי בארץ להתנגד לגזירות ממשלת המנדט.
הספר אוניית המלחמה של המעפילים מתאר את הפלגתה של ה"ווג'ווד" מאמריקה לארץ ישראל דרך איטליה, על רקע המאבקים הבלתי פוסקים בין המוסדות הרשמיים בארץ ישראל, פעילי ההעפלה והצוות היהודי-אמריקני של האונייה.
בתקופת מלחמת העצמאות שירתה ה"ווג'ווד" כאוניית הדגל של חיל הים הצעיר והיוותה נדבך מרכזי בבניית החיל על בסיס הפלי"ם, מלווי ספינות המעפילים לשעבר, שהפכו לימים להיות שדרת הפיקוד של חיל הים הצעיר. עובדה שהשפיעה רבות על תפקודו כחיל לוחם שבא לידי ביטוי בשלושה קרבות ימיים, שבהם לקחו חלק אוניות חיל הים במלחמת העצמאות.
"הספר זורע אור חדש על פרשיות עלומות ומעמיד דברים על דיוקם. אלה מחייבים בדיקה מחודשת של ההיסטוריה הקנונית על תקופת העלייה הבלתי לגלית בשנים 1948-1945. " פרופ' יעקב גולדשטיין
אריק קרמן, יליד תל אביב, בוגר בצלאל, איש חיל הים לשעבר, כתיבתו עוסקת בנושא האדם והים. ספרו הראשון איש האש ראה אור בספריית פועלים.
הספר אוניית המלחמה של המעפילים הוא פרי מחקר של שנים שעשה אריק קרמן בארץ ובבריטניה.

מחיר לצרכן: 84
המחיר שלנו: 67.2 ₪
הרווח שלך: 20%
סוג כריכה: רכה
ללא דירוג