חזקים וחלשים
מספר קטלוגי: 362-4637
תאריך יציאה: 9/2012
תיאור:
"הוא צעד הלוך ושוב בידיים שמוטות ואז הצטחק: ´אני מתכוון, ישראל, לכתוב רומן´."

הרומן חזקים וחלשים (ורשה, 1929) היוצא עתה לאור בתרגום ראשון מיידיש לעברית, הוא תגלית ספרותית מטלטלת, יצירה מודרנית להפתיע המתכתבת עם הספרות היהודית וספרות העולם. זהו רומן השולח יד מן העבר ומספר סיפור זר אך מוכר – רומן שבעצם קיומו ישנה נחמה; כמו דבר מה שנמצא ורק אז מתברר עד כמה היה חסר.

"ואיפה כתוב שרומן צריך להיות כבד ולא מעניין?"

זהו רומן מתוחכם ורחב יריעה, מרהיב בעלילותיו ובדרכי הסיפר שלו, המצייר תמונה מרתקת של חיי היהודים החילונים בוורשה ובסביבותיה לפני מלחמת העולם הראשונה, במהלכה ובשטף המהפכני שלאחריה. הוא מגולל את תהפוכות החיים הנסערות של דמויות בלתי-נשכחות, שחייהן וגורלותיהן האישיים, המקצועיים, הכלכליים והאידיאולוגיים קשורים אלה באלה לבלי התר.

"דבר אחד הטריד את מנוחתו: לרומן שלו לא היה נושא. נושא! אוי ואבוי! נושא! חצי מלכות בשביל נושא אחד קטן!"

גיבוריו של אלתר קציזנה – פועלים, תעשיינים, סוחרים, ציריים וסופרים; שמרנים ומהפכנים, לוחמים וספסרי מלחמה – מגלים עד כמה "אנשים הם כמו קלפים אחוזים בחפיסה. אף פעם אי-אפשר לדעת איזה קלף יעלה בגורל אחרי שטורפים את חפיסת הקלפים ואיזה קלף ייפול תחת השולחן ." הם מגלים את הגוונים השונים של חוזק וחולשה, של עוצמה ואין-אונים, המרכיבים את נפשם ומכתיבים את מסלול חייהם.

"סופר כבול למסגרת המציאות האנושית... מה שלא תתכנן ואיך שלא תתכוון, תגיע לסיום עגום. אלא אם כן תמצוץ מן האצבע תיאור של חיים מאושרים וסיום הרואי."

אלתר קציזנה (1941-1885) היה אוטודידקט רב-פנים. הוא שלט בשש שפות; כתב שירים, מחזות, סיפורים קצרים, מסות ויומני מסע; תיעד כצלם את חיי יהודי פולין; ביקר בארץ ישראל (פלשתינה); הוציא לאור עיתון שמאל רדיקלי; והיה יו"ר האגף היהודי של ארגון הסופרים הבינלאומיים. הוא נרצח באכזריות ב-1941 בידי אוקראינים עושי דברם של הנאצים בפוגרום בעיר טרנופול.
חזקים וחלשים, הרומן המרגש ומלא החיים שלו, מהווה עדות מעוררת געגועים ליצירתו ולעולם היהודי שבו חי.

"כאן ביתי. במקום שספרי נמצאים – שם ביתי. יותר מזה אין לי דבר, ישראל."

מחיר לצרכן: 98
המחיר שלנו: 68.6 ₪
הרווח שלך: 30%
ללא דירוג