דף הבית > שמואל הנגיד-שירים
שמואל הנגיד-שירים
שמואל הנגיד-שירים
         
מחבר: רוזן טובה 
מספר קטלוגי: 583-26
נושאים: כללי   שירה  
תאריך יציאה: 2008


» טקסט » שירה » ספרים חדשים באפריל 2008 חזור
שמואל הנגיד - שירים
מאת: טובה רוזן - עורכת
Shmuel Ha-Nagid: Selected Poems - Edited by Tova Rosen
ההוצאה:
ההוצאה לאור - אוניברסיטת תל-אביב
פריחת השירה העברית בספרד היא תופעה מדהימה על פי כל קנה מידה. היהודים בחצי האי האיברי היו מיעוט שהופלה לרעה גם בתקופות הטובות ביותר. קבוצה לא גדולה של אנשי רוח יהודים בחרה ליצור בשפה העברית, שפה שאפילו לא כל היהודים שלטו בה על בורייה.
נדיר מאד ששירה גדולה נכתבת בשפה שנייה. השירה הלטינית הגדולה נעלמה עם נפילת רומא. השירה העברית של ספרד, שירה שבשיאה אינה נופלת ממיטב שירת העולם, נכתבה על ידי אנשים שעברית לא הייתה שפת אמם.
כמה עשרות שנים לאחר תחילת האסכולה מופיע משורר בעל שיעור קומה - שמואל הנגיד (1056-993). הנגיד היה ראש ממשלה ומצביא בחצרם של שני מלכים; תלמיד חכם, פוסק הלכה חשוב, מילונאי, ומדקדק - ואיש העולם הגדול; ראש רבני גרנאדה, נגיד היהודים ונציגם בפני השלטון.שירתו המגוונת והמבריקה (הכוללת שירי מלחמה, שבח וידידות, קינות, שירי יין וחשק, מכתמי חכמה והגות, ושירים לעת מצוא) משקפת את מאורעות חייו וחושפת את רגשותיו, חוויותיו והרהוריו הקיומיים של הלוחם והמדינאי, האב המסור והידיד הנאמן, הכואב והנהנתן, המאמין והספקן.הספר הזה נועד לסייע בהפיכת שמואל הנגיד משם רחוב לנוכחות חיה בתרבות העברית החדשה.
זה הוא הספר השלישי בסדרת ספרים חדשה, סדרת: "שירת תור הזהב", המציעה לקורא העברי מהדורה חדשה של מיטב שירת ספרד בימי הביניים. בלווי מבואות והערות.
הספר הראשון בסדרה: שלמה אבן גבירול - שירים ראה אור בחודש פברואר 2007. הספר השני בסדרה: יהודה הלוי - שירים ראה אור בחודש אוקטובר 2007. כמו כן יראו אור בסדרה: שירת משה אבן עזרא, , שירת אברהם אבן עזרא, שירת יהודה אלחריזי ושירת טודרוס אבולעפיה.
הסדרה היא חלק מפרויקט ספרות מופת עברית של מרכז ההדרכה לספריות בסיוע המחלקה לספרות, מנהל התרבות.
טובה רוזן היא פרופסור לספרות עברית בימי הביניים.
מלמדת היום באוניברסיטת בן גוריון בנגב.
מספריה: יצירה מחוכמה: עיון בשירי שמואל הנגיד (עם עדי צמח, 1983); לאזור שיר: על שירת האזור העברית בימי הביניים (1985); שירת החול העברית בימי הביניים (1997); ציד הצבייה: קריאה מגדרית בספרות העברית מימי הביניים (2006). כן תרגמה את הגיטרה הכחולה ושירים אחרים מאת המשורר האמריקאי ואלאס סטיבנס (1985).

אזל
לקוחות שרכשו את המוצר הזה, רכשו גם את המוצרים הבאים:

רוצים להשאר מעודכנים?

הירשמו לתפוצת המיילים שלנו!