דף הבית > רשי - דמותו ויצירתו (2 כרכים)
רשי - דמותו ויצירתו (2 כרכים)

רשי - דמותו ויצירתו (2 כרכים)

         
מספר קטלוגי: 185-571
תאריך יציאה: 2008
רש"י - דמותו ויצירתו מציג כיוונים חדשים בחקר רש"י ויצירתו שהתפתחו בשנים האחרונות. מאמרי הקובץ עוסקים במציאות ההיסטורית של זמנו, בחלקו המכריע בפולמוס היהודי-הנוצרי, בשיטתו הפרשנית, בהיבטים הספרותיים והלשוניים של יצירתו, בזיקתו אל המדרש, אל מקורות חז"ל ואל תורתו של גאוני בבל, בהשפעתו של סידור התפילה האשכנזי, בתרומתו להתפתחות תנועת בעלי התוספות, בתפיסת ההיסטוריה שלו, באמונות ודעות בעולמו, בזיקתו של הרמב"ם לפירוש רש"י לתלמוד, ועוד.
רש"י - דמותו ויצירתו נחלק לשני כרכים: (א) פירושי רש"י למקרא, (ב) מקורותיו של רש"י והשפעתו. מהו סוד קסמו של רש"י ובמה זכה למעמדו בתודעה הציבורית? דעות שונות הוצעו לכך במחקר, אבל מוסכם על הכל שפירושו למקרא ביסס את מעמדו ואת ההערצה הגדולה אליו. הכרך הראשון בוחן את פירושי רש"י ובמה זכה למעמדו בתודעה הציבורית? דעות שונות הוצעו לכך במחקר, אבל מוסכם על הכל שפירושו למקרא ביסס את מעמדו ואת ההערצה הגדולה אליו. הכרך הראשון בוחן את פירושי רש"י למקרא בפרספקטיבה רחבה ושופך אור עליהם מכיוונים שונים. את הכרך מסיים מאמר על תשובותיו של רש"י כמקור לחקר דמותו כאדם, כפרשן וכאיש ההלכה. פירושיו המקיפים של רש"י והשפעתם עומדים במוקד הכרך השני. בין השאר נבחן יחסו לתרגום אונקלוס, לבפר הלכות גדולות, לתורת משה הדרשן ולר´ יונה אבן ג´נאח. כן נדונים עמדתו של רש"י בשאלת חישובי הקץ וזיקתו של הרמב"ם לפירושו לתלמוד. .

עורכי הספר, פרופ´ אברהם גרוסמן מן החוג להיסטוריה של עם ישראל ופרופ´ שרה יפת מן החוג למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים, הם חוקרים מובהקים של רש"י ופירושיו. פרופ´ גרוסמן פרסם מונוגרפיה על רש"י (מרכז זלמן שזר, ירושלים תשס"ו) וספר על אמונות ודעות במשנתו של רש"י (תבונות, אלון שבות תשס"ה) ומחקרים רבים על תולדותיו. פרופ´ יפת עסקה רבות בחקר פרשנות המקרא של חכמי ימי הביניים ובין ספריה מהדורות של פירוש הרשב"ם, נכד רש"י, לכמה מספרי המקרא.

גירסה מודפסת
המחיר שלנו: 162.4 ₪
הוסף לסל
לקוחות שרכשו את המוצר הזה, רכשו גם את המוצרים הבאים:

רוצים להישאר מעודכנים?

הירשמו לתפוצת המיילים שלנו!
רוצים להישאר מעודכנים? הירשמו לתפוצת המיילים שלנו