קרבות יבוסי
         
מחבר: קדיש אלון 
מספר קטלוגי: 48-3612
נושאים: כללי   ספרי עיון  
תאריך יציאה: 2008
הספר קרבות יבוסי דן בסדרת הקרבות שניהלה חטיבת "הראל" של הפלמ"ח בירושלים ובסמוך לה בסוף חודש אפריל-תחילת חודש מאי 1948, במסגרת מבצע "יבוסי". מערכה זו כללה את הקרבות על נבי-סמואל ושועפת, את הקרב על שייח ג´ראח, את קרב סן-סימון, את הקרב על אוגוסטה ויקטוריה ואת החבלות בכביש יריחו-ירושלים.

ראשיתו של מבצע "יבוסי" בהערכה מוטעית על כוונה בריטית להתפנות מוקדמת מירושלים, והמשכו בתכנית לכיתור ירושלים הערבית וניתוקה מסביבתה הערבית, באמצעות כיבוש הרכסים בצפונה של העיר ואחר כך בדרומה. תוכנית זו נידונה מראש לכישלון, בשל הנחישות הבריטית שלא לאפשר לכוח מקומי שליטה על צירי ההתפנות המיועדים מירושלים. כך אירע שכאשר כבש הגדוד החמישי של הפלמ"ח מאחזים בשכונת שייח´ ג´ראח, שחלשה על ציר ההתפנות הבריטי צפונה, תקף הצבא הבריטי עם כוח שכלל ארטילריה וטנקים, והחזיר את השכונה לשליטתו.

הכישלונות במבצע "יבוסי" היו בחלקן בשל הערכות מצב שגויות לגבי ההתנהגות הבריטית, ובחלקן נבעו מחוסר ניסיון צבאי של יחידת "הראל", שבא לידי ביטוי, בין היתר, בנוהל קרב לקוי, במודיעין קרבי בלתי מספק על יכולותיהם של הערבים ובשרשרת פיקוד בלתי יעילה. אבל היה גם הישג במבצע - כיבוש שכונת קטמון. זו נכבשה בזכות עמידתו של הפלמ"ח בקרב סן-סימון ובזכותה של חטיבת ירושלים שבמאמציה לחבור לכוח הפלמ"ח הנצור במנזר סן-סימון, הביאה לנסיגת הכוחות הערביים.

פרופ´ אלון קדיש, מלמד בחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים, ועומד בראש הקתדרה לתנועות שחרור לאומיות במאה ה-19 וה-20, על שם אריה בן אליעזר. כמו כן הוא מכהן כראש מחלקת היסטוריה בצה"ל. עבודותיו בהיסטוריה צבאית ישראלית כוללת מחקרים על הפלמ"ח, ההתיישבות במלחמת העצמאות וכיבוש לוד במבצע "דני".

ד"ר משה ארנוולד הוא בוגר החוג להיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה והחוג ליחסים בינלאומיים ומוסמך המכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת הדוקטור שלו, על הרובע היהודי בירושלים העתיקה בזמן מלחמת העצמאות, הייתה הבסיס לספרו "מצור בתוך מצור" שראה אור ב-2004.

אזל
לקוחות שרכשו את המוצר הזה, רכשו גם את המוצרים הבאים:

98 ₪ 78.4 ₪ הוספה לסל

רוצים להשאר מעודכנים?

הירשמו לתפוצת המיילים שלנו!