דף הבית > אבי דור הכיפות הסרוגות - הרב משה צבי נריה
אבי דור הכיפות הסרוגות - הרב משה צבי נריה
אבי דור הכיפות הסרוגות - הרב משה צבי נריה
         
הוצאה: בית עלים
מספר קטלוגי: 1097-58
נושאים: כללי   ספרי עיון  
תאריך יציאה: 2014

הרב משה צבי נריה זצ"ל מתויג בציבור הישראלי כ"אבי דור הכיפות הסרוגות", תואר שאיננו אלא מטאפורה ל"מעצב דרכה של הציונות הדתית". הוא זכה לתואר זה בהיותו דמות מרכזית, הוגה דעות ואידיאולוג בתנועת הנוער "בני עקיבא" בעשור הראשון לקיומה, בהיותו האיש שייסד יחד עם עוד שלושה עשר נערים בי' בחשוון ת"ש את ישיבת בני עקיבא הראשונה בכפר הרא"ה, עיצב את דרכה האידיאולוגית והחינוכית, ועמד בראשה במשך כחמישים וחמש שנים, ובהיותו האיש שפרס ברחבי הארץ את רשת ישיבות בני עקיבא, אולפנות בני עקיבא, ועיצב בכך את השדרה המרכזית של החינוך הציוני דתי. הרב נריה הוא האיש שהנחיל לתלמידיו את השאיפה להמשיך בלימוד התורה מעבר לשנות הלימוד בישיבה התיכונית, שאיפה שתורגמה על ידם להקמת ישיבת "כרם ביבנה" שממנה צמחו ועלו ישיבות ה"הסדר". הרב נריה היה הצינור להעברת משנתו של הרב קוק לדורות הבאים ולמציאת משכן לה בלב תלמידיו אשר קוממו את ישיבת מרכז הרב ועשאוה לבית היוצר לנשמת הציונות הדתית.
עם הקמת המדינה התגייס הרב נריה למערכות הציבוריות-פוליטיות של הציונות הדתית, התייצב בחזית המאבק למען מדינת התורה ובחזית מלחמת התרבות נגד החילון ההולך וכובש את מערכות השלטון והארץ.
שני העשורים האחרונים לחייו מאופיינים בהתייצבותו בחזית המאבק למען שלמותה של ארץ ישראל עד סף יצירת דה לגיטימציה של רשויות המדינה, בהעניקו תשתית אידיאולוגית והלכתית לצעירים בוגרי מערכות החינוך שאותן הוא עיצב, שעמדו בחזית המאבק.
הספר עוקב אחר הגותו, פועלו ומקומו של הרב נריה בעיצוב האתוס הציוני דתי במדינת ישראל, ומתחקה אחר הדרכים שבהן עוצבו, מקורות ההשראה וההשפעה עליו, ומאבקיו האידיאולוגיים והפוליטיים.

מחבר הספר מרדכי סער מרמורשטיין הוא ד"ר לתולדות עם ישראל מטעם אוניברסיטת בר אילן.


*** מוצר זה אזל זמנית מהמלאי***


אזל
לקוחות שרכשו את המוצר הזה, רכשו גם את המוצרים הבאים:

150 ₪ 142.5 ₪ הוספה לסל

רוצים להשאר מעודכנים?

הירשמו לתפוצת המיילים שלנו!